Dworczyk o zmianie formuły Marszu Niepodległości: w znacznym stopniu ogranicza zagrożenie pandemiczne

Dworczyk o zmianie formuły Marszu Niepodległości: w znacznym stopniu ogranicza zagrożenie pandemiczne

Zmiana tegorocznej formuły Marszu Niepodległości świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności środowisk konserwatywnych, które ten marsz organizują – mówił w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

W niedzielę wieczorem prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz poinformował, że w tym roku Marsz Niepodległości „będzie zmotoryzowany”. „W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami” – przekazało w oświadczeniu stowarzyszenie.

„Mam nadzieję, że nie będziemy mieli do czynienia z łamaniem przepisów”

Szef KPRM pytany w telewizji wPolsce.pl o zmianę formuły marszu stwierdził, że taka decyzja świadczy o dojrzałości środowisk konserwatywnych i prawicowych. „Wybór tego rodzaju obchodów Święta Niepodległości ogranicza w znacznym stopniu zagrożenie pandemiczne” – ocenił.

„Nie będziemy mieli też do czynienia – mam przynajmniej taką nadzieję – z łamaniem przepisów” – mówił Dworczyk, wskazując, że zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w przestrzeni publicznej nie powinno się zbierać więcej niż pięć osób.

Dworczyk stwierdził, że zmiana tej „formuły w tym roku na taką samochodową, na przejazd kolumny samochodów, świadczy o pewnej odpowiedzialności środowisk, które Marsz 11 Listopada organizują”.

W piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, po zasięgnięciu opinii Sanepidu, nie wyraził zgody na zorganizowanie 11 listopada Marszu Niepodległości. Podkreślił, że opinia wskazuje na trudną sytuację epidemiczną szczególnie w Warszawie i na Mazowszu.

Marsz Niepodległości jest zarejestrowany jako zgromadzenie cykliczne, jednak obecne przepisy zakazują organizacji zgromadzeń liczących więcej niż 5 osób. O powtrzymanie się od organizacji marszu apelował m.in. premier Mateusz Morawiecki. 

Autor: Rafał Białkowski

Źródło: PAP

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C753204%2Cdworczyk-o-zmianie-formuly-marszu-niepodleglosci-w-znacznym-stopniu