Prof. Jan Żaryn: mam nadzieję, że Pałac Saski zostanie odbudowany

Prof. Jan Żaryn: mam nadzieję, że Pałac Saski zostanie odbudowany

Czy Pałac Saski zostanie odbudowany? Jest to pomysł Prawa i Sprawiedliwości, ale sprawa wydaje się stać w miejscu.

Profesor Jan Żaryn w poranku siódma9 mówił o tym, że liczy na to, że PiS nie zaniecha swojej obietnicy i ją zrealizuje.

Senator zaznacza, że główną stroną, która była najaktywniejsza w tej kwestii był senat, gdzie sprawa rządzenia w rozpoczynającej się 12 listopada kadencji stoi pod znakiem zapytania.

 Aktywny w tej kwestii był marszałek Stanisław Karczewski i jego zaplecze kancelarii senatu. Zobaczymy czy następny marszałek, albo ten sam, będzie miał tyle samo determinacji – mówił prof. Jan Żaryn.

Profesor stwierdził także, że zarówno pałac prezydencki jak i rząd Prawa i Sprawiedliwości otworzyli wiele frontów jednocześnie dotyczących sfery polskiej kultury, dlatego nie od razu da się zrealizować wszystkie pomysły.

– To jest pewna metodologia polegająca na tym, że te wszystkie braki i problemy, które dostrzeżono w ciągu tych 30 lat, chcieliśmy w ciągu 4 lat nadrobić i siłą rzeczy te nadrabianie powoduje, że część tych projektów i inwestycji się udaje, część jest w trakcie tworzenia, a niektóre padają pod ciosami ilości – dodał prof. Żaryn.

Niedawno swoją koncepcję placu Piłsudskiego zaprezentował architekt Marek Budzyński, projektant między innymi gmachu Sądu Najwyższego. Jego wizja zakłada zabudowę odtwarzającą gabaryt przedwojennego Pałacu Saskiego, uzupełnioną dodatkowo budynkami w pierzei ul. Królewskiej oraz ul. Wierzbowej, przed biurowcem Metropolitan.

Bartosz Święciński

Źródło: https://radiowarszawa.com.pl/prof-jan-zaryn-mam-nadzieje-ze-palac-saski-zostanie-odbudowany/?fbclid=IwAR2Buws64gL-c04k0WbrSyr7ZkQzr9TUN_w0xh1P2toaeSJy0cXMv3GOc4w