Prof. Żaryn o Urbanie: w latach 80′ intelektualnie budował formację esbeków skłonnych do zamordowania człowieka pod wpływem artykułów czytanych w ówczesnej prasie, której był autorem

Prof. Żaryn o Urbanie: w latach 80′ intelektualnie budował formację esbeków skłonnych do zamordowania człowieka pod wpływem artykułów czytanych w ówczesnej prasie, której był autorem

W sieci w ostatnich dniach krąży filmik, na którym widać, jak tłum młodych ludzi skanduje „Urban! Urban”, wchodzącemu na salę byłemu rzecznikowi rządu w czasach PRL, jednemu z głównych kreatorów komunistycznej propagandy w latach 80. Nagranie wywołało niemałe poruszenie i komentarze, zawierające także sporo refleksji na temat edukowania młodego pokolenia.

– Pytanie czy to jest totalny margines tego spektrum polskich poglądów dzisiaj – i ten margines chce metodą prowokacyjną zaistnieć na rynku informacji medialnych czy też odwrotnie – może jest to zjawisko w gruncie rzeczy mieszczące się w całej gamie innych zjawisk wynikających także z faktów, że teraz będziemy mieli w Sejmie jedną z formacji bez wątpienia postkomunistyczną. Jest to pytanie czy istnieje jakaś zbieżność między tymi dwoma zjawiskami – mówił nam prof. Żaryn. 

Dodał, że jest to sygnał idący również w kierunku niszczenia naszej moralności wspólnotowej. – Oczywiste jest, że to ksiądz Jerzy Popiełuszko jest naszym bohaterem, męczennikiem zamordowanym przez funkcjonariuszy totalitarne władzy, a bez wątpienia Jerzy Urban, jako rzecznik PRL-owskiego gen. Jaruzelskiego był tym, który intelektualnie budował formację esbeków w latach 80’ skłonnych do zamordowania człowieka pod wpływem artykułów w ówczesnej prasie, której autorem była właśnie Jerzy Urban – zaznaczył. 

Ks. Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Dalej ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę ucieczki z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go do Włocławka, gdzie zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły.

Kapelan „Solidarności” został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas mszy na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Duchowny w tym roku skończyłby 72 lata.

Źródło: https://telewizjarepublika.pl/prof-zaryn-o-urbanie-w-latach-80-intelektualnie-budowal-formacje-esbekow-sklonnych-do-zamordowania-czlowieka-pod-wplywem-artykulow-czytanych-w-owczesnej-prasie-ktorej-byl-autorem,86560.html?fbclid=IwAR1_kkEoBqJNxx_aQ-RkJTodYiQHBYwD-nQDfVUYrVbQxezV_XtNVx0XhBs