Senator Żaryn wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego

Senator Żaryn wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego

Senator Jan Żaryn 25 października 2019 r. wziął udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie.

W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele najwyższych rangą władz państwowych i samorządowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą, wicemarszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską,  premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Piotrem Glińskim oraz prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Obecny był wnuk Wojciecha Korfantego Feliks Korfanty.

„To moment długo wyczekiwany przez tych, którzy sercem, rodzinnie czują się związani z Górnym Śląskiem. Wyczekiwany przez Rzeczpospolitą, przez nas wszystkich. W stolicy wolnego, suwerennego, niepodległego polskiego państwa odsłaniamy pomnik jednego z ojców naszej niepodległości” – powiedział prezydent Andrzej Duda. Mówił on o udziale Wojciecha Korfantego w walce o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.  „Niech będzie dla nas wszystkich symbolem to, że dzisiaj w tej alei, przy której jest polski Sejm, stoją pomniki Witosa, Paderewskiego, Dmowskiego, Korfantego, Daszyńskiego i Piłsudskiego. Ojcowie niepodległości są na swoim miejscu” – podkreślił prezydent.

Feliks Korfanty przypomniał ostatnią wolę swego dziadka:   „Wypowiadam gorącą prośbę do ludu śląskiego, by został wierny zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski, by nie ustawał w pracy i poświęceniu, aby z Polski zrobić taką Polskę, jaka jest godna naszych marzeń. Polskę wielką, mocarstwową, Polskę katolicką, praworządną, zawsze sprawiedliwą”.

Wojciech Korfanty był śląskim przywódcą, jednym z ojców polskiej niepodległości i wybitnym politykiem II Rzeczypospolitej. W 1920 r. został mianowany przez polski rząd komisarzem plebiscytu na Górnym Śląsku. W maju 1921 r., po przegranym przez Polskę plebiscycie, stanął na czele III Powstania Śląskiego, które przyniosło korzystniejszy dla naszego kraju podział Śląska. W odrodzonej Polsce w latach 1922–1930 Korfanty był posłem na Sejm z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Od października do grudnia 1923 r. był wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa i jego doradcą. Był wydawcą dzienników „Rzeczpospolita” i „Polonia”. Będąc na emigracji, został jednym z założycieli Frontu Morges, a później organizatorem i prezesem Stronnictwa Pracy powstałego z połączenia Chadecji i Narodowej Partii Robotniczej. Zmarł 17 sierpnia 1939 r.

Źródło: https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,12108,senator-zaryn-wzial-udzial-w-uroczystosci-odsloniecia-pomnika-wojciecha-korfantego.html?fbclid=IwAR3ur_14V345xP9_fO0-b_fker94P3OKuxGCI5iujm_JF3Uj8STROKOIrOM