Senator Jan Żaryn oddał hołd Wyklętym z chłopskiej organizacji niepodległościowej

Senator Jan Żaryn oddał hołd Wyklętym z chłopskiej organizacji niepodległościowej

Senator Jan Żaryn 11 czerwca 2019 r. uczestniczył w Warszawie,  w uroczystościach poświęconych przywódcom Polskiej Szturmówki Chłopskiej skazanym na karę śmierci przez wojskowy sąd PRL w 1953 r.  Na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie odbyła się msza św. i odsłonięto tablicę pamiątkową.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele prezydenta i premiera. Mszę św. odprawił o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Członek rady programowej Muzeum, senator Jan Żaryn powiedział, że założyciele Szturmówki należeli do elity niepodległościowej po II wojnie światowej. W czasach terroru komunistycznego podjęli walkę o niepodległość państwa polskiego. „Oni nie liczyli na żaden świat zewnętrzny, ale wiedzieli, że ten świat może przynieść III wojnę światową, bo wybuchła wojna w Korei i chcieli się na nią przygotować” – podkreślił Jan Żaryn. Dodał, że w czasach komunizmu założenie liczącej ponad 100 członków organizacji było ewenementem.
Bratanek Henryka Bąka, przywódcy Szturmówki Chłopskiej, poseł PiS Dariusz Bąk, powiedział, że wuj uniknął śmierci w mokotowskim więzieniu. Zaznaczył, że był on twórcą pierwszego ogólnopolskiego Komitetu Niezależnego Związku Rolników, a na bazie tego komitetu i komitetów Samoobrony Chłopskiej powstała „Solidarność” wiejska.

W liście do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda napisał, że organizacje chłopskie spełniły ogromną rolę w ocalaniu tożsamości narodu. Podkreślił, że polskiej wsi „nigdy nie brakowało ludzi śmiałych i mężnych gotowych podjąć ryzyko dla sprawy wolności ojczyzny”.
Na tablicy poświęconej pamięci założycieli Szturmówki Chłopskiej, umieszczonej przy Ścianie Śmierci dawnego mokotowskiego więzienia, umieszczono nazwiska: Stefan Pietrusiński ps. Rysiek, stracony w więźniu mokotowskim 15 kwietnia 1953 r. oraz Henryk Bąk ps. Burza, Wacław Młodzianka ps. Sten i Herman Dąbrowski ps. Tomek.
Polska Szturmówka Chłopska walczyła o porządek oparty na poszanowaniu wiary katolickiej i dziedzictwa narodowego. Żołnierze organizacji otrzymali wyroki śmierci, dożywocia i wysokie wyroki więzienia.
Ci, którzy przeżyli byli twórcami w 1978 r. ogólnopolskiego i niezależnego związku zawodowego na wsi, który w znaczący sposób przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości.
Tablicę umieszczono z inicjatywy komitetu w składzie posłów PiS Andrzeja Szyszki, Dariusza Bąka, Andrzeja Melaka.

Źródło: https://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,11773,senator-jan-zaryn-oddal-hold-wykletym-z-chlopskiej-organizacji-niepodleglosciowej.html?fbclid=IwAR0F-0I17U0Ur9u0mLimCYUj79aQmx5Dl7SI8GyxIZGHj_zGZtR7jUVSq4g