Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

Senator Jan Żaryn powiedział, że dla komunistów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była informacją, iż duch katolicki i niepodległościowy w Polsce jest bardzo silny. Dziś przypada 40. rocznica rozpoczęcia pielgrzymki.

Parlamentarzyści przyjęli uchwałę upamiętniającą to wydarzenie, a także 30. rocznicę odrodzenia Senatu i częściowo wolnych wyborów do Sejmu. Profesor Żaryn podkreślił że te wydarzenia prowadziły do spełnienia marzeń Polaków o wolności.40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski – zobacz serwis specjalny

– Nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II i szczególnie ta pierwsza pielgrzymka była ważna, ponieważ katolicy zdali sobie sprawę, że jest ich tak wielu. Okazało się, że duch katolickiej Polski nie zaginął – powiedział profesor Żaryn. 

Senator podkreślił, że Ojciec Święty Jan Paweł II jednoznacznie identyfikował się z polskim narodem, jak sam to powiedział w roku 1987 – „mówił do nas i za nas”. – To była wielka lekcja, z jednej strony samoświadomości narodu, a z drugiej strony olbrzymia dawka także informacji dla władz komunistycznych, które w latach 80. zdały sobie sprawę, że Kościół w Polsce jest potężną siłą, która reprezentuje rzeczywiste interesy narodu polskiego – tłumaczył historyk. 

Pielgrzymka podczas, której Ojciec Święty wypowiedział słowa „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi. Tej ziemi!” miała szczególne znaczenie dla społeczeństwa polskiego. Doprowadziła do utworzenia „Solidarności” i późniejszego obalenia ustroju komunistycznego. 

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ. 

dn

Źródło: https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2319030,Jan-Zaryn-nie-byloby-niepodleglej-Polski-bez-Jana-Pawla-II?fbclid=IwAR0AEqqrtZ7KAB3Xrn5t1Wt_wayx9uRPJkdiJnNiGxhhhXH9L02hzUEg5BA