O sytuacji w polskim Kościele katolickim

O sytuacji w polskim Kościele katolickim

Przyczynkiem do rozmowy była wypowiedź Leszka Jażdżewskiego, który 3 maja wystąpił na Uniwersytecie Warszawskim przed Donaldem Tuskiem. Redaktor naczelny pisma „Liberte” powiedział między innymi, że „Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu”.

Zdaniem Leszka Jażdżewskiego, „polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody”. Wyraził też pogląd, że „dziś agendę tematów dnia układają nam czarnoksiężnicy, którzy liczą, że przy pomocy zaklęć i manipulacji złymi emocjami będą w stanie zdobyć władzę nad duszami Polaków”. „Ale rywalizacja na inwektywy i negatywne emocje z nimi nie ma sensu, dlatego że po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się w końcu, że świnia to lubi. Trzeba zmienić zasady gry” – powiedział 3 maja Jażdżewski. 

W audycji „Gdzie jest Pan Cogito?” o sprawie dyskutowali: prof. Jan Grosfeld (politolog, UKSW), prof. Jan Żaryn (senator PiS, historyk Kościoła), red. Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna) oraz o. Stanisław Tasiemski (KAI). Czy polski Kościół ma duży wpływ na polskie społeczeństwo i politykę? Jak zmienia się polski Kościół?Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: „Gdzie jest Pan Cogito?”

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: prof. Jan Grosfeld (politolog, UKSW), prof. Jan Żaryn (senator PiS, historyk Kościoła), red. Łukasz Pawłowski (Kultura Liberalna), o. Stanisław Tasiemski (KAI)

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 15.08

kh

Źródło:
https://www.polskieradio.pl/7/7630/Artykul/2307667,O-sytuacji-w-polskim-Kosciele-katolickim?fbclid=IwAR0mLf6fZdfIhAx9llehLKQqOWqruDz__ewsdyfxSpqEDWa6ve-WsZW4NQE