Jan Żaryn: okazało się, że patriotyzm jest nam potrzebny

Jan Żaryn: okazało się, że patriotyzm jest nam potrzebny

– Bez wątpienia wygrała polityka historyczna nastawiona w swej treści na budowanie z nas, Polaków, autentycznych patriotów. To znaczy, że patriotyzm nie był sztucznym zestawem obcych nam uczuć, tylko okazało się, że jest nam potrzebny – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości. 

2 maja na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r., obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi. Ponadto tego dnia w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. 

Prof. Jan Żaryn powiedział, że święto jest „dziełem” Władysława Stasiaka, doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, szefa Kancelarii Prezydenta RP w latach 2009-2010, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Gość PR24 powiedział, że Dzień Flagi „kojarzy mu się z jego osobą”. – Miał taką dobrą intuicję tworzenia i organizowania różnych dzieł z dziedziny szeroko pojętej polityki historycznej – wspominał.

– Dzień Flagi i Dzień Polonii to taki dzień, w którym próbujemy przypomnieć sobie, że identyfikujemy się z pewną historią, dziedzictwem barw biało-czerwonych – powiedział prof. Jan Żaryn. Senator PiS powiedział, że przypadające święta przypominają także o „z wielostronnej ikonograficznej interpretacji” barw narodowych. – Biel to niewnność polska, czerwień to męczęństwo i droga do wolności poprzez krew – powiedział.

Według prof. Jana Żaryna biel i czerwień to „także jednocześnie identyfikacja z naszą rycerskością”.  – Ta flaga, te barwy, towarzyszą nam od zarania dziejów na polach bitewnych. Jesteśmy jak rycerze, którzy je chronią – mówił gość PR24.

Więcej w całej rozmowie z prof. Janem Żarynem. 

Rozmawiał Adrian Klarenbach. 

Polskie Radio 24/msze, PAP

———————————–

Data emisji: 2.05.19

Godzina emisji: 16.15

Źródło:
https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2302673,Jan-Zaryn-okazalo-sie-ze-patriotyzm-jest-nam-potrzebny?fbclid=IwAR1aHB28sniy1fFMVXlO7ofzATGFhZz3sxMNhKK7qA9W5jzPGqafZ46RSlc