Senator Jan Żaryn o „sądzie nad Judaszem”: Proszę się nie wtrącać w nasze katolickie sprawy

Senator Jan Żaryn o „sądzie nad Judaszem”: Proszę się nie wtrącać w nasze katolickie sprawy

Prof. Jan Żaryn skomentował w radiowej „Trójce” kontrowersyjny zwyczaj „sądu nad Judaszem”, który odbył się w podkarpackim Pruchniku. Zdaniem senatora PiS osoby, które nie są katolikami nie powinny „wtrącać się w ich sprawy”. Natomiast to, że Światowy Kongres Żydów potępia zwyczaj to „wola niszczenia katolickiej religijności”.

Nie cichną echa Wielkiego Piątku w Pruchniku, gdzie odbył się „sąd nad Judaszem”. Najpierw kukła Judasza (o wyglądzie ortodoksyjnego żyda) wisiała na latarni, później dorosły mężczyzna ciągnął ją po ziemi, a biegnące z tyłu dzieci okładały długimi kijami. W końcu kukła została podpalona i wyrzucona do rzeki. To lokalna tradycja, która ma być datowana na XVII wiek. Pomimo że Kościół zakazał jej ze względu na agresję i przez kilkanaście ostatnich lat jej nie kultywowano, niespodziewanie wróciła i wzbudziła zainteresowanie nie tylko całej Polski, ale i świata.

We wtorek gość Salonu Politycznego Trójki prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości również odniósł się do wydarzeń w Pruchniku. Skomentował m.in. tekst autorstwa Dawida Warszawskiego „Ludobójstwo zaczyna się od obrządku”, który ukazał się w „Gazecie Wyborczej”. Senator Żaryn powiedział, że losem Judasza nie należy się zbytnio martwić, ponieważ „był tragicznym przypadkiem człowieka, który lepiej by było gdyby się nie narodził”. Przypomniał też, że wśród apostołów Jezusa było jeszcze jedenastu mężczyzn, którzy również byli żydami, a ich nie spotkał taki los.

Uprzejmie proszę pana Dawida Warszawskiego, aby się nie wtrącał w nie swoje sprawy. Jak zostanie katolikiem, sam zrozumie

– zwrócił się prof. Żaryn do autora tekstu. I dodał: „oczywiście, zapraszamy do naszej wiary”. Przypominamy, że Dawid Warszawski to pseudonim Konstantego Geberta, dziennikarza pochodzenia żydowskiego. 

Jan Żaryn odniósł się także do oświadczenia Światowego Kongresu Żydów, który skrytykował kontrowersyjny zwyczaj mieszkańców Pruchnika. Zdaniem senatora PiS również żydowskie gremium powinno „nie wtrącać się w nasze sprawy” i dodał, że w zwracaniu uwagi na takie sytuacje widzi „wolę niszczenia naszej [katolickiej] religijności”.

Strasznie się dziwię, że strona żydowska potrafi z lupą w ręce dojrzeć na globie jakiś Pruchnik – rzeczywistość totalnie marginalną, i zrobić z tego światowy rozgłos antywizerunkowy względem Polski

– powiedział nieco wcześniej prof. Jan Żaryn w wywiadzie dla Telewizji wPolsce.pl.

Źródło:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24692918,jan-zaryn-o-sadzie-nad-judaszem-prosze-sie-nie-wtracac-w.html?fbclid=IwAR3MuvH5Ym3MFGvA_XgRZKIIB_0-aImjLIy_2GX8oG2nj7HsfN-EAN0s5d8#s=BoxOpImg4