Jan Żaryn: paszport na konkretne nazwisko pozwalał opuścić kraj z całą najbliższą rodziną

Jan Żaryn: paszport na konkretne nazwisko pozwalał opuścić kraj z całą najbliższą rodziną

Po blisko 75 latach Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa, jeden z największych zbiorów dokumentujących działania ratunkowe polskiej dyplomacji na rzecz zagrożonych Zagładą Żydów. Sprawę komentował na antenie Polskiego Radia 24 profesor Jan Żaryn, historyk, senator PiS.

Archiwum dokumentuje akcję ratunkową prowadzoną w okresie II wojny światowej z Berna przez ówczesnego polskiego ambasadora Aleksandra Ładosia i jego dyplomatów oraz współpracujące z nimi organizacje żydowskie.

Profesor Jan Żaryn podkreślił, że funkcjonująca w ambasadzie Polski w Bernie komórka odpowiedzialna za przygotowywanie paszportów działała niezwykle sprawnie. – Bez wątpienia o misji wspierania Żydów i wystawiania fałszywych paszportów wiedział ambasador Aleksander Ładoś. Najprawdopodobniej poinformowany był też rząd polski na uchodźstwie i minister spraw zagranicznych. Natomiast w ogóle o sprawie nie wiedziała strona szwajcarska – zauważył historyk.

Gość PR24 przypomniał, że Szwajcarzy po odkryciu przedsięwzięcia mieli duże pretensje. Senator PiS wyjaśnił, że strona południowoamerykańska nie do końca znała przyczyny pozyskiwania przez polskich dyplomatów paszportów. – Konsul Konstanty Rokicki kupował te paszporty in blanco za pieniądze polskiej ambasady. Był to układ handlowy a nie pomocowy – podsumował gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/ras

Źródło: https://www.polskieradio.pl/130/5925/Artykul/2175273,Jan-Zaryn-paszport-na-konkretne-nazwisko-pozwalal-opuscic-kraj-z-cala-najblizsza-rodzina