Prof. Jan Żaryn: Prezydent Duda jest świetnie przygotowanym człowiekiem do reprezentowania Polski

Prof. Jan Żaryn: Prezydent Duda jest świetnie przygotowanym człowiekiem do reprezentowania Polski

„Osoby, które prezentują te osiągnięcia trzylecia prezydentury Andrzeja Dudy, prezentują m.in. program 500+, ale prawdę mówiąc, są to sukcesy, które prezydent musi dzielić z rządem, ale to co się prezydentowi personalnie należy, to to, że prezydent Andrzej Duda mówi, to co myśli. Jest świetnie przygotowanym człowiekiem do reprezentowania Polski” – powiedział w poranku „Siódma-Dziewiąta” prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.

„Po tej prezydenturze pan prezydent Duda powinien powiedzieć jedno, mianowicie, że jego energia i umiejętności prowadzenia spraw Polski są tak duże i dają tak wielki potencjał, że bez wątpienia powinniśmy dążyć do zmiany zapisów konstytucji, bo one pomniejszają skuteczne działania prezydenta” – zwracał uwagę gość Piotra Otrębskiego.

Odnosząc się do referendum konsultacyjnego, które miało się odbyć, senator podkreślił, że głosował za tym, aby odbyło się ono 10 i 11 listopada: „Mam wrażenie, że prezydent jako osoba młoda jest przeświadczona, że ta konstytucja, która daje mu teoretycznie szansę jeżeli chodzi o realizację sfery polityki bezpieczeństwa, to mógłby ją skuteczniej realizować” – stwierdził senator.

Pytany czy nie miał obaw, że referendum zakończy się frekwencyjną porażką, odpowiedział: „Bałem się jak wszyscy, ale wzywałem do odwagi, również siebie. Jeżeli chcemy pozostać w stanie obawy, to znaczy, że nigdy nie chcemy użyć referendum, a ono uczy bycia obywatelem. Stąd uważałem, że daty 10 i 11 listopada, to daty najlepsze i referendum byłoby szansą pokazania, że chcemy czuć się niepodlegli”.

W rozmowie pojawił się również wątek ustawy 2.0: „Środowisko związane z humanistyką uważa, że jest to ustawa, która przyniesie wiele zła. Dyscypliny humanistyczne nie odniosą sukcesu. Nie podzielam tej opinii, ale skutków tej ustawy nikt nie zna, dowiemy się o nich pewnie za parę lat, ale może być już za późno” – powiedział.

Źródło: http://siodma9.pl/wiadomosci/item/1362-prof-jan-zaryn-prezydent-duda-jest-swietnie-przygotowanym-czlowiekiem-do-reprezentowania-polski