Sprawa Noakowskiego 16 – „To efekt braku ustawy reprywatyzacyjnej”

Sprawa Noakowskiego 16 – „To efekt braku ustawy reprywatyzacyjnej”

– Polska jest jedynym krajem Europy Środkowo-wschodniej, który nie poradził sobie z ustawą reprywatyzacyjną. Nie przez przypadek. Beneficjentami jej braku były postkomunistyczne elity – ocenił na antenie radiowej Jedynki senator, prof. Jan Żaryn.

Zdaniem gościa Polskiego Radia skomplikowana sytuacja prawna i brak rozwiązań ustawowych regulujących kwestie przedwojennych praw własności to wynik celowego działania przestępczych grup interesu.

– Całe to granie brakiem rozwiązań systemowych dotyczących ustawy reprywatyzacyjnej znalazło swoje konsekwencje w postaci klanu, także prawników, którzy zajęli się szukaniem dziury w całym i korzystaniem z tego systemu zła – powiedział prof. Jan Żaryn.

Przestrzegł jednak przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków w każdej sprawie dotyczącej przejmowania przedwojennych majątków, gdyż „rzeczywistość Warszawy i innych miast jest bardzo skomplikowana i nie można wszystkich przypadków wrzucać do jednego worka przestępczego”.

Sprawa Noakowskiego 16

Andrzej Waltz, mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, zapowiedział, że zwróci pieniądze uzyskane ze sprzedaży udziałów w kamienicy przy Noakowskiego 16. Komentując te zapowiedzi prof. Jan Żaryn ocenił, że jest to działanie „które oznacza, że małżeństwo Waltzów przyjmuje do wiadomości istnienie w Polsce prawa i praworządnej, powołanej we właściwy sposób, komisji weryfikacyjnej”. 

Jego zdaniem taki obrót spraw jest „wyrazem siły państwa”. – Państwo daje jednoznaczny sygnał, że nie jest „byle jakim”, tylko prawdziwym i żąda praworządności – dodał senator. 

W całej rozmowie również o rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckeigo, kondycji Platformy Obywatelskiej oraz o kontrowersyjnym występie Róży Thun w niemieckim filmie dokumentalnym.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/1980668,Sprawa-Noakowskiego-16-To-efekt-braku-ustawy-reprywatyzacyjnej