V jubileuszowa rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami 1939 – 2015

V jubileuszowa rekonstrukcja bitwy pod Łomiankami 1939 – 2015

W rekonstrukcji historycznej „Na odsiecz Warszawie 1939 – bitwa pod Łomiankami” przypomnimy niezwykłe dzieje polskiej jazdy i kawalerii, niedaleko od historycznego miejsca, gdzie 19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej – 14. lwowskiego Pułku Ułanów Jazłowieckich.
Po dramatycznej szarży, podczas której kapral Mieczysław Czech przejął pułkowy sztandar z rąk rannego kaprala Feliksa Maziarskiego, pułk przebił się do Warszawy. Ułani jazłowieccy polegli podczas szarży spoczęli na łomiankowskiej ziemi, na cmentarzach w Kiełpinie i w Laskach.
W 1966 roku w Londynie, sztandar ocalony podczas szarży, został udekorowany biało-czerwoną wstęgą z napisem: „Wyróżniony za niezwykłe męstwo w kampanii 1939 roku w Polsce”, którą otrzymały pułki posiadające już Order Virtuti Militari za rok 1920. W ten sposób „jazłowiacy” są jedynym polskim oddziałem kawaleryjskim wyróżnionym za kampanie konne roku 1920 i 1939.
W bieżącym roku chcemy już po raz piąty przypomnieć o tamtych wydarzeniach i przygotować dynamiczne widowisko z udziałem koni, zaprzęgów, czołgów
i samolotów. W bitewnych scenach przedstawimy: atak niemieckiego lotnictwa na kolumny cywilnych uciekinierów, walki pod Górkami, odparcie niemieckich czołgów pod Kampinosem, starcie polskiej i niemieckiej broni pancernej pod Pociechą i Sierakowem, szarżę pod Wólką Węglową oraz przebijanie się Armii „Poznań” i „Pomorze” na odsiecz Warszawie.
Wszystko to będzie wzbogacone filmową charakteryzacją uczestników, mundurami historycznymi, strzelającą, epokową, bronią palną i efektowną pirotechniką przygotowaną przez najlepszych specjalistów. Na potrzeby wydarzenia wybudowana zostanie specjalna scenografia.

Źródło: https://www.facebook.com/events/1665458210342786/