Nowa edycja wykładów pana Marka Dyżewskiego

Nowa edycja wykładów pana Marka Dyżewskiego

Pierwszy wykład z cyklu już 6 maja.

Program:

„Gdzie skarb nasz, tam serce nasze”

Pięć wykładów o tematyce związanej z geniuszami polskiej muzyki klasycznej wzbogacone warstwą muzyczną mistrzowskimi wykonaniami polskich wirtuozów oraz wizualizacja – obrazem:

1. MUSICA SACRA POLONIAE SEMPER FIDELIS (I)

O pieśniach Bożej chwały słanych w Polsce ku niebu od tysiąca z górą lat. O ich genezie, ich przesłaniach oraz związkach z życiem narodu. Ten wykład i jego druga część to istotny głos w kontekście 1050-lecia Chrztu Polski,

2. MUSICA SACRA POLONIAE SEMPER FIDELIS (II)

O staropolskiej muzyce sakralnej i jej arcydziełach z epoki średniowiecza, renesansu, baroku i klasycyzmu.

3. HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI I MAGIA JEGO MUZYKI

4.WITOLD LUTOSŁAWSKI W ŚWIECIE POLSKIEJ KULTURY

5.WŁADYSŁAW TATARKIEWICZ – OGRODNIK LUDZKICH DUSZ

Portret wybitnego mistrza humanistyki ukazany na tle środowiska, w którym działał.

O wykładowcy:

Wykładowca – Marek Dyżewski (ur. 1946) – wybitny muzykolog, kompozytor, pianista, eseista specjalizujący się w tematyce muzycznej i patriotycznej, tłumacz, wykładowca akademicki. W latach 1990-1994 był rektorem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Prowadził wykłady na wszystkich polskich uczelniach muzycznych, na kilku uniwersytetach oraz na seminariach, konferencjach i warsztatach towarzyszących ważnym wydarzeniom muzycznym. Gościnnie wykładał też w Bonn, Norymberdze, Hamburgu, Berlinie, Gandawie, Brukseli, Sankt Petersburgu, Nicei, Paryżu, Wiedniu i Waszyngtonie. W swych wystąpieniach ukazuje zjawiska muzyczne widziane w szerokim kontekście kultury, a więc w powiązaniu z innymi dziedzinami sztuki, a także z filozofią, estetyką i antropologią. Zarówno na antenie telewizyjnej, jak i radiowej, komentował największe odbywające się w Polsce międzynarodowe imprezy muzyczne: Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno – Kantatowy „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki im. Grzegorza Fitelberga, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego i Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Za wybitne dokonania w dziedzinie muzyki sakralnej w 2003r. otrzymał Nagrodę im. Św. Brata Alberta. Animator życia kulturalnego i muzycznego Wrocławia, wielki patriota i społecznik (udział i wprowadzenie do wielu koncertów m.in. podczas Festiwalu Oratoryjno – Kantatowego Wratislavia Cantans czy prowadzenie niezwykłych wykładów m.in. cykl Collegium Musicum). W latach 2013/2014/2015/2016 z inicjatywy Stowarzyszenia Solidarni 2010 prowadził społecznie w Warszawie cykle wykładów bogato ilustrowanych wykonaniami dzieł muzycznych: m.in. „Muzyka wpisana w los narodu”, „Boże prawdy w blasku piękna”. W 2015 roku komentował na bieżąco, dwukrotnie każdego dnia, cały przebieg konkursu chopinowskiego z kuluarów Filharmonii Narodowej dla TV Solidarni2010 pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.