Premierowy pokaz filmu „Ostatni Rajd Zapory”

Premierowy pokaz filmu „Ostatni Rajd Zapory”

Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia oraz redakcja magazynu historycznego Tajna Historia Rzeszowa zapraszają na premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Ostatni rajd Zapory” oraz spotkanie wspomnieniowe z mjr. Stanisławem Ruskiem ps. „Tęcza”, żołnierzem formacji zbrojnych dowodzonych przez mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”, które odbędą się w dniu 27 kwietnia 2017 r. o godz. 19.00  w sali audiowizualnej Domu Dziennikarza Centrum Prasowego Foksal. Tematem filmu jest jeden z najbardziej malowniczych a jednocześnie niemal całkowicie zapomnianych epizodów działalności antykomunistycznego podziemia zbrojnego na Rzeszowszczyźnie. Latem 1946 roku ok. czterdziestoosobowy oddział Zgrupowania Partyzanckiego WiN pod dowództwem, w skład którego wchodziły plutony Jana Szaliłowa „Renka” i Michała Szeremeckiego „Misia” przebył ok. trzystukilometrową trasę od Stalowej Woli po Duklę i z powrotem, tocząc nieustanne walki z wojskami sowieckimi i komunistycznymi formacjami KBW, UB i MO, zadając im duże straty. W filmie tamte dramatyczne wydarzenia wspominają zarówno żołnierze „Zapory” jak i nieliczni żyjący świadkowie, mieszkańcy Podkarpacia. Wykorzystano również liczne dokumenty/meldunki KBW z przeprowadzonych wówczas przeciwko „Zaporczykom” operacji zbrojnych, które po raz pierwszy będą zaprezentowane publicznie.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia i Stowarzyszenie Solidarni 2010.

Źródło:

http://solidarni2010.pl/35008-polecamy-premierowy-pokaznbspnbspfilmu-ostatni-rajd-zapory-i-spotkanie-z-zaporczykiem.html