Prof. Jan Żaryn: w tej kadencji nie będzie otwartej przestrzeni dla zmian konstytucyjnych

Prof. Jan Żaryn: w tej kadencji nie będzie otwartej przestrzeni dla zmian konstytucyjnych

Każda konstytucja, nawet najlepsza, musi ulegać zmianom. Senat powinien pozostać izbą refleksji, ale może należy jej nadać jakiegoś innego charakteru – mówił w audycji Dwóch na Jednego prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Mija 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP. Obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polski została uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Jak mówił gość audycji Dwóch na Jendeog, w tej kadencji nie będzie otwartej przestrzeni dla zmian konstytucyjnych, jednak zasadniczo pewne zmiany należy wprowadzać.

– Wydaje mi się, że system kanclerski jest praktyczniejszy, choć nie wiem jaki powinien być zakres kompetencji miedzy Sejmem a Senatem – powiedział prof. Jan Żaryn.

Gość Polskiego Radia 24 skomentował również spotkanie prezydenta z szefem MON.

– Nie widzę podrzędności prezydenta Andrzeja Dudy wobec ministra Antoniego Macierewicza – podkreślał prof. Żaryn. – Prezydent ma prawo wziąć na dywanik każdego ministra i dopytywać o zakres jego praktycznej działalności zgodnie z odpowiedzialnością danego resortu – dodał.

Prof. Jan Żaryn odniósł się też do zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej.

– Wiemy dziś na pewno, że strona rosyjska nas okłamywała, a strona polska, a więc komisja Millera i polski rząd, podawała fałszywe informacje. To tworzy potworny dyskomfort jeśli chodzi o społeczną potrzebę wiedzy na temat tego, co tam się wydarzyło – mówił senator.

Całość audycji do odsłuchania w nagraniu. Prof. Jan Żaryn mówił również o 12. rocznicy śmierci Jana Pawła II. 

ODSŁUCHAJ