Prof. Jan Żaryn dla Jedynki: „Inka” była bezkompromisowa

Prof. Jan Żaryn dla Jedynki: „Inka” była bezkompromisowa

W Gdańsku rozpoczynają się dwudniowe uroczystości pogrzebowe bohaterów podziemia antykomunistycznego – Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”. Między 17 a 22 w Kaplicy Królewskiej, przy ulicy św. Ducha, przewidziano wystawienie trumien z doczesnymi szczątkami bohaterów. Pogrzeb odbędzie się w niedzielę 28 sierpnia, w 70. rocznicę ich rozstrzelania przez komunistów w gdańskim więzieniu przy ul. Kurkowej.

– „Inka” pochodziła z rodziny, która miała w sobie zakodowaną służbę Polsce – powiedział Jan Żaryn. Przypomniał, że jej rodzice i rodzeństwo zginęli ze strony okupanta niemieckiego bądź sowieckiego. – Wielka odwaga wewnętrzna w tej dziewczynie, wychowanej w tradycji, powodowała, że była bezkompromisowa – dodał gość Jedynki. Wyjaśnił, że jako sanitariuszka, opatrywała zarówno rannych kolegów z oddziału, jak i funkcjonariuszy UB.

Historyk podkreślił, że brak kompromisu „Inki” był widoczny też po zatrzymaniu, gdy oferowano jej uratowanie życia w zamian za zeznania. – To bohaterka, która dziś stanowi punkt odniesienia dla polskiej młodzieży – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o „Ince” i poszukiwaniach jej szczątków.

http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/1660262,Prof-Jan-Zaryn-Inka-byla-bezkompromisowa