VII WARTA HONOROWA w hołdzie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim Ofiarom Tragedii Smoleńskiej

VII WARTA HONOROWA w hołdzie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz wszystkim Ofiarom Tragedii Smoleńskiej

VII WARTA HONOROWA

w hołdzie Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu

oraz wszystkim Ofiarom Tragedii Smoleńskiej

15 sierpnia 2016 r.

 

Szanowni Państwo,

            od sześciu lat, w dniu Święta Wojska Polskiego, każdego ranka 15 sierpnia, przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu grupa działaczy niepodległościowych uhonorowanych orderami państwowymi za zasługi dla Rzeczypospolitej wystawiała Wartę Honorową w hołdzie Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych ś.p. Prezydentowi R.P. Lechowi Kaczyńskiemu, generalicji i wszystkim ofiarom tragicznej misji do Katynia.

            Zaczęło się w 2010 roku od kilkuosobowej cichej manifestacji przed blaszanymi parkanami pałacu. W następnych latach, na wezwanie inicjatorów – działaczy „Pierwszej” Solidarności z Dolnego Śląska i Podkarpacia, panów Andrzeja Perlaka i Henryka Kozika oraz Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, które podjęło się zadania organizacji – odpowiadało zwykle około stu osób, przyjeżdżających do Warszawy z całego kraju. Uczestniczyli w niej także przedstawiciele stowarzyszeń represjonowanych, związków kombatanckich i weterani Powstania Warszawskiego.

            Milczącą manifestację pamięci niezmiennie poprzedzało odczytanie apelu o budowę Pomnika Smoleńskiego przy Krakowskim Przedmieściu oraz przypomnienie politycznego i moralnego zobowiązania złożonego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Placu Piłsudskiego w dniu 3 maja 2009 roku:

BĘDĘ ROBIŁ WSZYSTKO,

ŻEBY NASZ KRAJ SZEDŁ DROGĄ DEMOKRACJI,

ABY POLSKIE PAŃSTWO BYŁO SILNE,

ABY POTRAFIŁO CHRONIĆ SŁABSZYCH,

ABY TRAKTOWAŁO SWOICH OBYWATELI RÓWNO,

ABY ZWYCIĘŻAŁA UCZCIWOŚĆ, A NIE CYNIZM I DRAŃSTWO

W poczuciu wielkiej satysfakcji, że w wyniku zeszłorocznych wyborów cele i zadania spontanicznej inicjatywy zostały przekazane w najodpowiedniejsze ręce, a Pan Prezydent Andrzej Duda stał się godnym kontynuatorem i wykonawcą powyższego zobowiązania, wzywamy do udziału w ostatniej, VII Warcie Honorowej w świąteczny ranek 15 sierpnia 2016 roku.

            Byłoby wielkim zaszczytem powitać Państwa wśród uczestników uroczystości, bądź wśród osób jej asystujących. Bardzo prosimy o zabranie ze sobą orderów
i odznaczeń.

            Zbiórka wyznaczona została na godzinę 8:00 przed pomnikiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego, skąd nastąpi przemarsz pod Pałac Prezydencki. Po złożeniu kwiatów przed tablicami upamiętniającymi Ofiary tragedii smoleńskiej zostanie odczytany list, który do uczestników Warty Honorowej skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza

prof. Jan Żaryn – prezes

Wojciech Boberski – wiceprezes