Zapraszamy na spotkanie z kpt rezerwy Henrykiem Kończykowskiem ps. „Halicz”

Zapraszamy na spotkanie z kpt rezerwy Henrykiem Kończykowskiem ps. „Halicz”

Zapraszamy bardzo serdecznie na spotkanie z kpt rez. Henrykiem Kończykowskiem ps. „Halicz”, który brał udział w akcjach Małego Sabotażu, a w czasie Powstania Warszawskiego w kompanii „Rudy”, pluton „Felek” Batalionu „Zośka” przeszedł cały szlak bojowy „Zgrupowania Radosław” od Woli przez Stare Miasto, kanałami do Śródmieścia i na Czerniaków. Ocalał, choć 70 proc. żołnierzy „Zośki” w Powstaniu oddało swoje życie. Po wojnie został skazany na 15 lat więzienia, rok się ukrywał i przesiedział 4 lata m.in. w więzieniach na Cyryla i Metodego i Rakowieckiej, oraz na Gęsiówce, którą zdobywał z „Zośką” w Powstaniu.

Pan Henryk mieszka dziś w Milanówku, jest wyjątkowym człowiekiem, który dobrze i z humorem opowiada o swojej przeszłości. Jest również bohaterem książki „Zośkowiec”, która została wybrana przez czytelników Książką Historyczną Roku w 2014 roku. W styczniu 2016 na 92 urodziny przyjechał do niego do domu prezydent Andrzej Duda.

Spotkanie uświetnią: Komandosi z Lublińca, jako spadkobiercy wojskowej tradycji Baonu „Zośka”, Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, Teatr Muzyczny od Czapy, który będzie śpiewał powstańcze piosenki, a także 63 Drużyna Harcerska z Dziwnowa i Grupa Historyczna „Polska Walcząca” z Głogowa, które przybrały sobie za patrona właśnie „Halicza”.

Czas i miejsce:
Wtorek, 2 sierpnia godz, 18.00, ulica Sportowa 70 B w Milanówku.