Gimnazjaliści z Postolisk pod sztandarem im. Cichociemnych

Gimnazjaliści z Postolisk pod sztandarem im. Cichociemnych

Od 2 maja Gimnazjum im. Cichociemnych w Postoliskach ma własne weksylium. Tego dnia bowiem nadano szkole Sztandar ufundowany przez Radę Miejską w Tłuszczu. Jednym z honorowych patronów wydarzenia był Senator RP prof. dr hab. Jan Żaryn.

Uroczystość rozpoczęto Mszą św. podczas której poświęcono sztandar. Obecni w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Postoliskach pedagodzy, uczniowie i ich rodzice, samorządowcy, mieszkańcy i licznie zaproszeni goście wysłuchali homilii proboszcza parafii ks. dra Waldemara Sierpińskiego. Już po błogosławieństwie w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem upamiętniającym zrzut Cichociemnych, który przeprowadzono nad Postoliskami w nocy z 30 na 31 marca 1942 r.

Już na placu szkolnym wszystkich gości przywitała Dyrektor Zespołu Szkół w Postoliskach p. Elżbieta Gawrońska. Po niej zebrani obejrzeli widowisko historyczne przygotowane przez uczniów pod okiem nauczycieli. Po przejmującym występie dzieci i młodzieży głos zabrali przedstawiciele władz i zaproszeni goście, m.in.: Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski, Kombatanci a także Radny Powiatu Wołomińskiego Robert Szydlik, który –  jako asystent Senatora Jana Żaryna – przeczytał w Jego imieniu okolicznościowy list skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości nadania sztandaru (kopię listu zamieszczamy niżej).

W dalszej części zebrani wysłuchali prelekcji historycznej Marcina Ołdaka z Urzędu Miejskiego w Tłuszczu, a później mogli podziwiać skoki spadochronowe na łące koło kościoła i korzystać z różnorakich atrakcji pikniku historycznego współorganizowanego przez Nieformalną Grupę Rekonstrukcyjną Ludności Cywilnej Rajski Ptak z Tłuszcza.

Fot. Tadeusz Kujawa

Oto treść listu Senatora RP prof. dra hab. Jana Żaryna, który odczytał podczas uroczystości Robert Szydlik:

13100903_834924996612848_5556985577038603560_n