Spotkanie z Małgorzatą Żaryn i prof. Janem Żarynem
— 22 listopada 2019Jutro, 23 XI b.r., spotykamy się jako autorzy książki „Rok 1939. Od beztroski do tragedii”,o […]
Szanowni Państwo! Pani Marszałek! Państwo Senatorowie!
Ja mam pytanie do pana ministra zdrowia, do pana doktora Konstantego Radziwiłła, dotyczące szpitala, którego nie ma, tzn. szpitala w Legionowie, a pytanie jest związane z listami, przesyłanymi głównie drogą mailową, które otrzymuję jako senator z tejże ziemi, w których mieszkańcy Legionowa informują mnie o tym, że od dłuższego czasu część mieszkańców stara się o to, by takowy szpital w Legionowie powstał. Najbliższe oddziały ratunkowe, czyli oddziały szpitali bródnowskiego, bielańskiego w Warszawie oraz nowodworskiego w powiecie leżącym obok, nie są w stanie obsłużyć wszystkich mieszkańców powiatu legionowskiego, a ponieważ to są mieszkańcy innych rejonów Polski niż wymienione powiaty i miejsca, w których znajdują się szpitale, odmawia im się tejże usługi i znajdują się oni w bardzo niekomfortowej sytuacji. Legionowo w ogóle jest jednym z największych miast w tym obwarzanku okołowarszawskim, co wydaje się tym bardziej uzasadniać powstanie takowego szpitala.
Władze samorządowe deklarują chęć zadośćuczynienia tym postulatom mieszkańców, ale kończy się to tylko i wyłącznie na ponownym, przy okazji każdych wyborów, wyrażeniu zgody na reprezentowanie mieszkańców w tej materii, a po wyborach samorządowych cała sprawa ucicha i nie bardzo wiadomo, jak z tej sytuacji wyjść.
W 2011 r. została podjęta decyzja, a następnie stało się to faktem, stworzono mianowicie analizę dotyczącą potrzeby wybudowania szpitala. Ta analiza, wykonana przez eksperta medycznego, pana Andrzeja Krupę z firmy Med-Consulting, prawdopodobnie jest w gestii Ministerstwa Zdrowia. W związku z tym pytanie dodatkowe: czy istnieje, znajduje się tam kopia tej analizy i jakie w związku z tym dalsze kroki mogłyby być podjęte przez ministerstwo? Dziękuję bardzo.