Jan Żaryn: żołnierze wyklęci to przykład wzorców osobowych dla narodu polskiego

Jan Żaryn: żołnierze wyklęci to przykład wzorców osobowych dla narodu polskiego

– My, jako ludzie nauki, historycy, a także ja, jako polityk, bez wątpienia jesteśmy stroną, która chciałaby widzieć naród polski jako składający się z wolnych i niepodległych dusz. To w dużej mierze jest zależne od przykładów. Żołnierze wyklęci są przykładem wzorców osobowych, ludzi, którzy podejmowali tragiczne, trudne decyzje – powiedział na antenie Jedynki senator.

Poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski powiedział o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, że jest to „szkodliwe święto i nie powinno w Polsce powstać”. Jan Żaryn uważa, że „to przykre, że poseł niepodległego państwa polskiego chce zlikwidować to święto i wprowadzić tych ludzi w krąg wyklętego przez naród środowiska”. – Dziś nie jesteśmy komunistami, nie jesteśmy PRL-em, w związku z tym nie powinniśmy wykluczać polskich niepodległościowców, nawet jeśli nie wszystkim podoba się ten wybór, który został przez nich dokonany w różnych częściach ówczesnych ziem polskich – wskazał.

Senator dodał, że żołnierze polskiego podziemia „musieli stanąć przed niesamowicie trudnym wyborem: czy dalej walczyć o Niepodległą, choć warunki zewnętrzne i wewnętrzne wskazywały na beznadziejność takiego kroku, czy poddać się i dać się zniewolić”.

Prof. Jan Żaryn mówił też, że „używa się sformułowania, że to nasza strona, Prawo i Sprawiedliwość, używa żołnierzy wyklętych do tworzenia elektoratu”. – Niezależnie od tych pomówień istnieje pewna oczywista potrzeba budowania nowoczesnego narodu polskiego także i dzisiaj. W ramach tej budowy istnieje potrzeba tworzenia wspólnoty. Jest ona oparta na przekazie historycznym – powiedział.

Zaznaczył, że „honorowanie żołnierzy wyklętych” jest potrzebne, bo „jest to zjawisko tożsame z polskimi dążeniami niepodległościowymi, które warte są, by nie tylko o nich przypominać, ale też budować na nich polskość”.

Więcej w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jan Żaryn (senator PiS)

Data emisji: 1.03.2019

Godzina emisji: 12.13

msze/ag

Źródło: https://polskieradio24.pl/5/3/Artykul/2270994?fbclid=IwAR3DjeBZrlR1h1_ZPgImL3qzWVdxHaASm-DHF0nFIj1Vy8hb80Yjx7WsrWA