Prof. Jan Żaryn: jesteśmy wolni m.in. dzięki Żołnierzom Wyklętym

Prof. Jan Żaryn: jesteśmy wolni m.in. dzięki Żołnierzom Wyklętym

– Dziś jesteśmy wolni i niepodlegli, ponieważ na to zasłużyliśmy. Ta zasługa to między innymi krew przelana w II wojnie światowej, w Powstaniu Warszawskim, a także powojenna krew Żołnierzy Wyklętych – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, senator Prawa i Sprawiedliwości. 

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku odbywa się on po raz ósmy. Z tej okazji zaplanowano w całym kraju wiele uroczystości upamiętniających żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego.

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Żaryn, ustanowienie tego święta i jego godne obchodzenie jest bardzo istotnym elementem życia publicznego. – Żołnierze Niezłomni pokazali swoją postawą, że znajdują się w szeregu polskich pokoleń, do których możemy się odwoływać, jako do nosicieli wyzwań dla nas – wyzwań związanych z poczuciem niepodległości, wolności – mówił gość PR24. – Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, z udziałem prezydenta, premiera, ministrów (…), świadczą o tym, że jesteśmy zdrowym narodem i mamy zdrowe instytucje państwa, które wiedzą, że mają honorować tych, którzy są zdefiniowani jako bohaterowie – dodawał historyk. 

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRS. Żołnierze podziemia niepodległościowego za cel stawiali sobie odzyskanie przez Polskę pełnej suwerenności państwowej. Największą zakonspirowaną organizacją niepodległościową po wojnie był Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość” (używana była też nazwa Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”), który powstał 2 września 1945 r. Jego pierwszym prezesem był płk Jan Rzepecki. Według szacunków w latach 1945–1946 liczebność WiN wynosiła 20–30 tys. zaprzysiężonych. Łącznie, przez ponad pięć lat działalności, funkcjonowały cztery komendy (zarządy) organizacji. Zrzeszenie stało się najważniejszym celem do zwalczenia dla komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Więcej w całej rozmowie z prof. Janem Żarynem. 

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg. 

Polskie Radio 24/PAP/zz

Źródło: https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2270998,Prof-Jan-Zaryn-jestesmy-wolni-min-dzieki-Zolnierzom-Wykletym?fbclid=IwAR17n-3Jb9YiTxfwBUG69P3JXA6sN1BtHVkdouaGPlKtcuRAH1qt0hCEeJ0