Jan Żaryn o prezydenckiej propozycji referendum: pytania są nieprecyzyjne

Jan Żaryn o prezydenckiej propozycji referendum: pytania są nieprecyzyjne

Dwie kwestie są dla nas wątpliwe – powiedział senator Jan Żaryn na temat wniosku prezydenta o konsultacyjne referendum konstytucyjne. Senat ma dziś zdecydować, czy przyjąć wniosek i rozpisać referendum.

Według Jana Żaryna problematyczny jest termin proponowanego referendum, które miałoby się odbyć 10 i 11 listopada. Dodał, że Senat nie może zmienić tej daty, a jedynie „przyjąć tę wersję, albo odrzucić”. Zdaniem senatora, najlepszą następną datą byłby 3 maja. 

Gość Piotra Goćka ma też wątpliwości co do niektórych pytań zawartych w ewentualnym ogólnokrajowym głosowaniu. – Niektóre pytania wydają się być tak nieprecyzyjne bądź wielokierunkowe jeśli chodzi o następstwa, że nie do końca panujemy nad ich materią – powiedział senator.

Dziś w drugim dniu posiedzenia, Senat wznowi o 10:00 prace nad prezydenckim wnioskiem o rozpisanie referendum. Prezydent Andrzej Duda chce, by 10 i 11 listopada Polacy odpowiedzieli na 10 pytań. Dotyczą one między innymi zmiany konstytucji, modelu rządów, systemu wyboru posłów czy konstytucyjnych gwarancji członkostwa Polski w NATO i Unii Europejskiej. Na razie jednak wniosek ma negatywną opinię senackiej komisji.

Początkowo dyskusja o referendum miała się odbyć wczoraj, jednak Senat na wniosek PiS zdecydował, że jako pierwszy rozpatrywany będzie pakiet nowelizujący ustawy sądowe.

Więcej na: https://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/2171341,Jan-Zaryn-o-prezydenckiej-propozycji-referendum-pytania-sa-nieprecyzyjne