Prof. Jan Żaryn o ustawie o IPN: burza po nowelizacji potoczyła się dla nas pozytywnie

Prof. Jan Żaryn o ustawie o IPN: burza po nowelizacji potoczyła się dla nas pozytywnie

Jeżeli presja Izraela miała na celu spowodowanie, abyśmy uczestniczyli jako strona w międzynarodowym kłamstwie na temat dziejów polskich z okresu II wojny swiatowej, to rzecz jasna na to zgody nie ma i nigdy nie będzie – podkreślił w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości, prof. Jan Żaryn.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o IPN. Usunięte zostały zapisy o odpowiedzialności karnej za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez nazistowskie Niemcy.

Zdaniem prof. Jana Żaryna, by zrozumieć polityczny kontekst przeprowadzonej w pośpiechu nowelizacji, należy rozpatrywać sprawę przynajmniej w dwóch aspektach. – Pierwszy temat merytoryczny dotyczy tego czy rzeczywiście penalizacja kłamstwa na temat dziejów polski w czasie II wojny światowej okazała się skuteczna. Wnioski, które wpływały na mocy tej ustawy do prokuratury nie zyskały dalszego biegu. Można domniemywać, że analiza rządu premiera Mateusza Morawieckiego poszła w tym kierunku, że egzekucja w trybie karnym jest niewykonywalna, a prawo wtedy zyskuje na autorytecie, kiedy jest stosowane w całej swojej rozciągłości – stwierdził senator PiS. 

– Druga kwestia, o której premier Morawiecki mówił w swoim uzasadnieniu, dotyczy burzy, która powstała na zewnątrz polski i dyskusji wewnętrznej, która także rozgorzała po styczniowej nowelizacji. Moim zdaniem potoczyła się dla nas pozytywnie. Wprowadziła do międzynarodowego krwiobiegu informacje podstawowe nt. rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, Państwa Podziemnego oraz Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej w sposób indywidualny. Tego nikt nam już nie odbierze. Mam nadzieję, że zyskaliśmy lepszą pozycję w naszej narracji dotyczącej przebiegu II wojny światowej na ziemiach polskich. To zysk ewidentny – podkreślił prof. Żaryn

Przypomniał też, że Polska znajduje się w pozycji, w której najważniejszym celem politycznym, rzutującym na nasze bezpieczeństwo są poprawne stosunki ze Stanami Zjednoczonymi – Trzeba czasem zejść z pozycji maksymalizmu po to, by mieć pewność, że druga strona wysłuchała racji, a jednocześnie pozostaje naszym jednoznacznie wiarygodnym sojusznikiem – stwierdził.

Presja ze strony Izraela

Zwracając uwagę na ostrą reakcję izraelskich władz związaną z kontrowersyjnymi zapisami styczniowej nowelizacji ustawy o IPN podkreślił ,że „jeżeli ta presja miała na celu spowodowanie, abyśmy uczestniczyli jako strona w międzynarodowym kłamstwie na temat dziejów polskich z okresu II wojny światowej to rzecz jasna na to zgody nie ma i nigdy nie będzie”. – Jeżeli jednak strona izraelska chciałaby widzieć w tej kwestii tylko i wyłącznie to, że należy się wspólnie zastanawiać nad dialogiem dotyczącym relacji polsko-żydowskich, to oczywiście zgoda. Warunkiem do tego jest to, że obie strony dążą do prawdy, a nie do podtrzymywania w przekazie międzynarodowym kłamstwa dotyczącego rzekomego udziału czy współudziału Polski i Polaków w Holocauście. Wszystko zależy od intencji strony izraelskiej – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/130/2792/Artykul/2161412,Prof-Jan-Zaryn-o-ustawie-o-IPN-burza-po-nowelizacji-potoczyla-sie-dla-nas-pozytywnie