Rola polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej

Rola polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej

W Instytucie Polskim w Rzymie odbył się wieczór poświęcony roli polskiego ruchu oporu w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej. Opowiadał o tym Włochom historyk, senator Jan Żaryn.

Na początku pokazano film dokumentalny włoskiej telewizji RAI z lat 90. poświęcony Janowi Karskiemu, który już w 1942 roku informował zachodnich przywódców o masowej eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Raport emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego przyjęto jednak z niedowierzaniem. Prof. Żaryn w wykładzie mówił o misji Karskiego w kontekście sytuacji okupowanej Polski i Polskim Państwie Podziemnym.

W audycji mowa była także m.in. o czytaniu palestyńskim dzieciom książek promujących Polskę, wielkanocnej akcji pomocowej dla Polaków mieszkających w Wilnie oraz działającym na Litwie, prowadzonym przez uczniów, polskim kabarecie o nazwie Kabareton StuDnia.

W audycji wykorzystano materiał Piotra Kowalczuka.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Edyta Poźniak.

Polskie Radio 24

Źródło: https://www.polskieradio.pl/130/5572/Artykul/2088948,Rola-polskiego-ruchu-oporu-w-ratowaniu-Zydow-w-czasie-II-wojny-swiatowej