Dlaczego historia Żołnierzy Wyklętych była przemilczana?

Dlaczego historia Żołnierzy Wyklętych była przemilczana?

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rozmowie PR24 – prof. Jan Żaryn, historyk i senator PiS, a także ks. Stanisław Małkowski, działacz opozycji demokratycznej w PRL – mówili m.in. o tym, dlaczego dopiero w ostatnich latach Niezłomnym przywracana jest należna im pamięć.

Jak podkreślał na naszej antenie prof. Jan Żaryn, wieloletnie przemilczenia dotyczące kwestii działalności antykomunistycznego podziemia niepodległościowego to w dużej mierze efekt rozwiązań okrągłostołowych.

– W okresie PRL żyliśmy w systemie antypolskim i opresyjnym. O roku 1989, który celebrujemy jako moment wychodzenia z komunizmu, równie dobrze można powiedzieć, że był czasem przetwarzania się poprzedniego ustroju, wprowadzania elementów komunizmu do systemu demokratycznego – wskazywał prof. Żaryn. – Komuniści długo chcieli nas widzieć jako odłączonych od przeszłości, od rzeczywistego wymiaru polskości. Również elity inteligenckie III RP, w latach 90., kazały nam się wstydzić przeszłości i szukać rozwiązań dotyczących rozwoju wspólnoty bez kontekstu historycznego (…). Dziś się z tego wydobywamy – dodawał historyk.

– Prawda zawsze, prędzej czy później zwycięży – podkreślał z kolei w Polskim Radiu 24 ks. Stanisław Małkowski. – Bóg, który jest drogą, prawdą i życiem, chce, żeby ta prawda królowała w naszej Ojczyźnie. Duży krok w stronę prawdy już został zrobiony – oceniał gość Rozmowy PR24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.  

Polskie Radio 24/zz

Źródło: https://www.polskieradio.pl/130/5819/Artykul/2046287,Dlaczego-historia-Zolnierzy-Wykletych-byla-przemilczana