Żaryn: Słuszna decyzja prezydenta ws. noweli ustawy o IPN

Żaryn: Słuszna decyzja prezydenta ws. noweli ustawy o IPN

Podpisując nowelizację ustawy o IPN i kierując ją do TK prezydent postąpił słusznie, zawetowanie zostałoby odczytane jako przyznanie do udziału w Holokauście – ocenił w środę senator PiS, historyk Jan Żaryn.

Pytany w radiowej Trójce o decyzję Andrzeja Dudy Żaryn powiedział: „Decyzja jak najbardziej słuszna i pozytywna, prawdę mówiąc moja wyobraźnia nie sięgała innej koncepcji rozwiązania na dziś tej rzeczywistości. Niepodpisanie tej nowelizacji dałoby asumpt do ataków na stronę polską pod hasłem: Polacy przyznali się do udziału w Holokauście i musielibyśmy z dużo gorszej pozycji wielbłąda tłumaczyć się z rzeczywistości, która nie istniała”.

Żaryn ocenił, że prezydent nie miał wyjścia, ale podpisanie ustawy o wysłanie jej do TK „nie oznacza, że możemy spocząć na laurach”. „Ta nowelizacja ujawniła rzeczywisty stan emocji i poglądów, które są w jakiejś mierze zarządzającymi mediami świata” – dodał.

Według Żaryna „nie ma mowy o systemowym udziale Polaków w Holokauście”, a systemowe działania podejmowane przez rząd na uchodźstwie i polskie państwo podziemne miały na celu pomoc Żydom.

„To były jedyne instytucje, które tworzyły system, to znaczy tworzyły politykę polską w tym czasie. Nie tylko potępiały (kolaborację) i wykonywały wyroki śmierci, ale wypracowały pozytywny program polskiej polityki. Dyplomacja polska, rząd polski na uchodźstwie i wszystkie praktycznie ministerstwa (…) miały w swoim celu wojny wspieranie Żydów poprzez informacje o Zagładzie i poprzez starania dyplomatyczne” – mówił Żaryn. Podkreślił, że „Jan Karski jako wysłannik polskiego państwa podziemnego nie trafiłby na salony polityczne, gdyby nie ekspansja polskiej dyplomacji idąca w tym kierunku”.

We wtorek prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN, która przewiduje karę więzienia lub grzywny za „publiczne i wbrew faktom” przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialność za zbrodnie Trzeciej Rzeszy, inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne. Karane ma być też „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Duda zapowiedział zarazem, że ustawę – która po jego podpisie wejdzie w życie – skieruje tę ustawę w trybie następczym do TK, by ten orzekł, czy nowelizacja nie ogranicza wolności słowa w sposób nieuprawniony i by zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa.

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1102754,decyzja-prezydenta-ws-noweli-ustawy-o-ipn-zaryn.html