Jan Żaryn: kszty niepodpisania nowelizacji ustawy o IPN byłyby prawdopodobnie straszne

Jan Żaryn: kszty niepodpisania nowelizacji ustawy o IPN byłyby prawdopodobnie straszne

– Niepodpisanie tej nowelizacji dałoby asumpt do ataków na stronę polską pod hasłem: „Polacy przyznali się do udziału w Holokauście” i musielibyśmy tłumaczyć się z rzeczywistości, która nie istniała, z dużo gorszej pozycji – mówił w „Salonie politycznym Trójki” Jan Żaryn, senator PiS, historyk.

We wtorek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podpisze nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. – To decyzja jak najbardziej słuszna i pozytywna – ocenił Jan Żaryn. Senator PiS zaznaczył, że jego wyobraźnia „nie sięgała innej koncepcji rozwiązania tej sytuacji”.

– W pewnym sensie pan prezydent nie miał specjalnego wyjścia, bo koszty byłby prawdopodobnie straszne. Nie oznacza to, że możemy spocząć na laurach. Wręcz przeciwnie, ta nowelizacja niezależnie od tego – czy została poprzedzona dobrym PR-em, czy nie – ujawniła rzeczywisty stan i emocji i poglądów, które są w jakieś mierze zarządzającymi mediami świata – zaznaczył.

Senator Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do słów premiera Izraela. Benjamin Netanjahu uważa, że podczas drugiej wojny światowej Polacy systemowo uczestniczyli w zagładzie Żydów. W związku ze sporem o polską ustawę o IPN, która chce karać na tego typu słowa, podzielił się swoim poglądem z Mateuszem Morawieckim. – Nie ma mowy o żadnym systemowym udziale Polaków w Holokauście – podkreślił Jan Żaryn.

Źródło: https://www.polskieradio.pl/9/299/Artykul/2019089,Jan-Zaryn-koszty-niepodpisania-nowelizacji-ustawy-o-IPN-bylyby-prawdopodobnie-straszne