Koncert online KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI W SŁUŻBIE NARODU
— 8 września 2021Dla uczczenia nadchodzącej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i […]
Instytut Nauk Historycznych UKSW oraz Koła Naukowe Studentów i Doktorantów UKSW mają zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w konferencji pt. Od niepodległości do niepodległości 1795-1918-1989, która odbędzie się 12 stycznia 2018 r. Rozpocznie ona obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pragniemy omówić historię drogi polskiego narodu do odzyskania suwerenności, zrozumieć skomplikowane wydarzenia, będące częścią tego procesu, a także ich znaczenie i piętno, jakie odcisnęły na kolejnych pokoleniach i świadomości polskiego narodu. Chcielibyśmy również, aby zostali wspomniani wielcy „budowniczy” przyszłej niepodległości Polski, jak również zdrajcy, działający na niekorzyść wspólnego dobra. Konferencja zostanie podzielona na cztery panele: po dwa poświęcone epoce XIX i XX wieku.
W każdym panelu będzie ekspert (pracownik naukowy Instytutu Nauk Historycznych UKSW) pełniący funkcję opiniodawczą. Ocena merytoryczna referatów odbywać się będzie pod koniec każdego panelu. Ekspertami będą: prof. Jan Żaryn, prof. Wiesław Jan Wysocki, prof. Janusz Odziemkowski i dr Adam Buława. Każdy referat powinien trwać ok. 15 minut, mieścić się w cezurach czasowych: 1795-1989 oraz dotyczyć drogi polskiego narodu do odzyskania suwerenności.
Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa studentów historii, ale także wszystkich zainteresowanych, niezależnie od uprawianych przez Państwa studiów. Prosimy o przesyłanie abstraktów wystąpień do dnia 15 listopada na adres e-mail: konferencja.niepodleglosc@
Prosimy, aby szczególnie zwrócić uwagę na poprawność językową zgłaszanych prac. Każdy przesłany abstrakt zostanie oceniony przez członków Rady Naukowej, a najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na konferencji. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane do końca listopada. Po konferencji planowane jest również wydanie monografii pokonferencyjnej w ramach czasopisma naukowego „Saeculum Christianum”.
W związku z tym osoby zaproszone przez Radę Naukową do wystąpienia są zobowiązane do przesłania swoich referatów w dniu konferencji, aby kolegium redakcyjne mogło dokonać niezbędnych recenzji oraz prac wydawniczych. W ramach popularyzacji historii oraz zainteresowania studiami nad nią na konferencję zostaną zaproszeni uczniowie z klas humanistycznych dwudziestu najlepszych szkół w Warszawie.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Organizatorzy