Koncert online KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI W SŁUŻBIE NARODU
— 8 września 2021Dla uczczenia nadchodzącej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i […]
Senator Jan Żaryn z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą spotkał się 2 października 2017 r. z grupą młodzieży polskiego pochodzenia z 4 szkół na Ukrainie, która wzięła udział w projekcie „Kościuszko – bohater czterech narodów”. Udział w takich przedsięwzięciach, jak ten konkurs świadczy o waszej chęci wzmacniania świadomości narodowej – powiedział senator.
Priorytetem Senatu we wspieraniu Polaków poza granicami jest edukacja – powiedział senator Żaryn. „Jesteśmy Polakami na całe życie, cały czas wzbogacamy swój patriotyzm, co szczególnie jest widoczne obecnie wśród młodzieży. Udział w takich przedsięwzięciach, jak ten konkurs świadczy o waszej chęci wzmacniania świadomości” – mówił senator Jan Żaryn. Przywołał słowa Romana Dmowskiego „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie”. „Zatem jeśli już wybieracie Polskość, wspólnota polska ma prawo oczekiwać od was aktywności, miłości i szacunku wobec ojczyzny” – powiedział.
Projekt, wsparty przez Senat „Kościuszko – bohater czterech narodów”, realizowany jest przez Fundację Polonia Ruthenia. Dzieci przesłały na konkurs prace plastyczne i literackie przybliżające postać naczelnika.
Projekt wpisuje się w rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020. Jest realizowany głównie poza granicami kraju (Ukraina). Jego celem jest, uczestnictwo młodzieży mieszkającej poza granicami w kulturze narodowej na najwyższym poziomie, a także aktywizacja młodzieży o polskich korzeniach.
Podczas senackiego spotkania z Janem Żarynem młodzież polonijna z Ukrainy deklamowała wiersze oraz wykonała pieśń „Ojczyzno ma”, która stała się obok Roty nieoficjalnym hymnem Solidarności.
„Na tym właśnie polega patriotyzm, jak w tej pieśni i poezji” – podkreślił prof. Żaryn. „Umiłowanie wolności, jej odczuwanie i rozumienie jest czymś wpisanym w geny. Istotne jest kroczenie z odwagą na drodze dobra, by być lepszym, ale też jako znak sprzeciwu wobec tych, co wolność nam odebrali. A jedyna droga to budowanie wzajemnych relacji na historycznej prawdzie” – powiedział prof. Żaryn.
Podczas pobytu w Polsce młodzież zwiedziła Warszawę, Zamek Królewski i wystawę poświęconą Kościuszce. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się w Instytucie Historii PAN w Warszawie.
Nagrody dla szkół:
Nagrody indywidualne:
Przyznano też 14 wyróżnień. Na koniec pobytu młodzież udała się zwiedzać inne miejsca związane z naszym bohaterem narodowym, Tadeuszem Kościuszką – Maciejowice oraz Kraków.