Senator Jan Żaryn spotkał się z młodzieżą polskiego pochodzenia z Ukrainy

Senator Jan Żaryn spotkał się z młodzieżą polskiego pochodzenia z Ukrainy

Senator Jan Żaryn z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą  spotkał się 2 października 2017 r. z grupą  młodzieży polskiego pochodzenia z 4 szkół na Ukrainie, która wzięła udział w projekcie „Kościuszko – bohater czterech narodów”. Udział w takich przedsięwzięciach, jak ten konkurs świadczy o waszej chęci wzmacniania świadomości narodowej – powiedział senator.

Priorytetem Senatu we wspieraniu Polaków poza granicami jest edukacja – powiedział senator Żaryn. „Jesteśmy Polakami na całe życie, cały czas wzbogacamy swój patriotyzm, co szczególnie jest widoczne obecnie wśród młodzieży. Udział w takich przedsięwzięciach, jak ten konkurs świadczy o waszej chęci wzmacniania świadomości” – mówił senator Jan Żaryn. Przywołał słowa Romana Dmowskiego „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie”. „Zatem jeśli już wybieracie Polskość, wspólnota polska ma prawo oczekiwać od was aktywności, miłości i szacunku wobec ojczyzny” – powiedział.

Projekt, wsparty przez Senat  „Kościuszko – bohater czterech narodów”, realizowany jest przez Fundację Polonia Ruthenia. Dzieci przesłały na konkurs  prace plastyczne i literackie przybliżające postać naczelnika.

Projekt wpisuje się w rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015-2020. Jest realizowany głównie poza granicami kraju (Ukraina). Jego celem jest, uczestnictwo młodzieży mieszkającej poza granicami w kulturze narodowej na najwyższym poziomie, a także aktywizacja młodzieży o polskich korzeniach.

Podczas senackiego spotkania z Janem Żarynem młodzież polonijna z Ukrainy deklamowała wiersze oraz wykonała pieśń „Ojczyzno ma”, która stała się obok Roty nieoficjalnym hymnem Solidarności.

„Na tym właśnie polega patriotyzm, jak w tej pieśni i poezji” – podkreślił prof. Żaryn. „Umiłowanie wolności, jej odczuwanie i rozumienie jest czymś wpisanym w geny. Istotne jest kroczenie z odwagą na drodze dobra, by być lepszym, ale też jako znak sprzeciwu wobec tych, co wolność nam odebrali. A jedyna droga to budowanie wzajemnych relacji na historycznej prawdzie” – powiedział prof. Żaryn.

Podczas pobytu w Polsce młodzież zwiedziła Warszawę, Zamek Królewski i wystawę poświęconą Kościuszce. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się w Instytucie Historii PAN w Warszawie.

Nagrody dla szkół:

  • Nagroda główna (komputer) za fabularyzowany dokument nakręcony przez cała grupę przy wsparciu środowiska lokalnego oraz prace indywidualne przypadł Kulturalno-oświatowemu Centrum Polskiej Mniejszości Narodowej w Połonnem.
  • II miejsce – 3 Nagrody ex aequo – Ogólnokształcąca szkoła nr 2 w Korosteniu (drukarka), Ogólnokształcąca szkoła nr 18 w Tarnopolu (tablet), Szkoła nr 36 im Jarosława Dąbrowskiego w Żytomierzu (tablet)

Nagrody indywidualne:

  • I nagroda (tablet) – dla Albiny Dmytrewicz z Żytomierza – za monumentalny pomnik z animacją świetlną
  • II nagrody – 11 nagród ex aequo (słuchawki, uchwyty do selfie) – Talaszczuk Weronika, Światosław Juryk, Roksolana  Szczerbata, Julia Krykawska, Liubow Klymiuk, Anhelina Kohut, Andrij Olinyk, Dmytro Lazuta, Wladislaw Kowalskij, Jurij Szambora, Kulisz Liza.

Przyznano też 14 wyróżnień. Na koniec pobytu młodzież udała się zwiedzać inne miejsca związane z naszym bohaterem narodowym, Tadeuszem Kościuszką – Maciejowice oraz Kraków.

Źródło: http://senat.gov.pl/aktualnosci/art,10070,senator-jan-zaryn-spotkal-sie-z-mlodzieza-polskiego-pochodzenia-z-ukrainy.html