Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i ich wpływ na „Solidarność”

Stefan Wyszyński, Jan Paweł II i ich wpływ na „Solidarność”

– Prymas Polski Stefan Wyszyński swoim nauczaniem chronił Polaków przed komunistyczną wizją człowieka. Z kolei Jan Paweł II pozwolił nam uwierzyć, że komuniści nie muszą funkcjonować w przestrzeni publicznej – powiedział na antenie Jedynki prof. Jan Żaryn, senator PiS.

W Gdańsku i w Gdyni odbywają się dziś główne obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, na mocy których we wrześniu 1980 roku utworzono Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. O tym, jak duży wpływ na te wydarzenia miała działalność prymasa Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II mówił gość audycji „W samo południe” prof. Jan Żaryń, senator PiS.

– Bez wątpienia prymas Stefan Wyszyński swoim nauczaniem wzmacniał naród polski i chronił go przed komunistyczną wizją człowieka. On wiedział, że dobrych Polaków trzeba nasycić polskością, żeby przetrwali, a nie ginęli. Program Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego był z kolei zanurzeniem ówczesnych Polaków w pokładach polskiej historii, w której kościół i naród stanowią partnerstwo w dziejach. Pamiętam takie zdanie Zygmunta Zielińskiego: nie byłoby pokolenia Solidarności, gdyby nie przeżycie Wielkiej Nowenny i Roku Milenijnego, które nas wyzwoliły z tego stalinowskiego pokładu antyludzkiej edukacji – powiedział Jan Żaryn.

Gość Jedynki dodał, że „Jan Paweł II przybywając z kolei do Polski w czerwcu 1979 roku uczynił bardzo wiele, byśmy się z jednej strony policzyli, a z drugiej odkryli, że możliwe jest, by w przestrzeni publicznej nie było komunistów”. – To był fenomen zupełnie nieodgadniony. To dało olbrzymią siłę w kontekście pokusy wolności. Jan Paweł II mówił za nas to, co sami chcielibyśmy usłyszeć i czego powiedzieć nie mogliśmy – dodał Żaryn.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/7/473/Artykul/1837447,Stefan-Wyszynski-Jan-Pawel-II-i-ich-wplyw-na-Solidarnosc