„Takie będą Rzeczypospolite, jak Ich młodzieży chowanie”
Potrzebne jest nam pielęgnowanie patriotyzmu, który trzeba zaszczepiać społeczeństwu od najmłodszych lat. Rodzina jest pierwszą szkołą patriotyzmu, to ona decyduje o trwaniu narodu, tradycji i kultury. Na barkach Rodziców spoczywa odpowiedzialność nie tylko o swój skarb, ale i o kraj, na którym powinno im zależeć. W Rodzinie dziecko uczy się umiłowania swojej Ojczyzny. Wychowanie w duchu szacunku i umiłowania własnej Ojczyzny jest bardzo ważnym zadaniem wychowawczym dla oświaty, szkoły, dla nauczycieli. Witold Pilecki, kim był i jaka jest tego Bohatera Narodowego biografia? Dlaczego mnie, dlaczego dziś w polskich szkołach nie uczą o Witoldzie Pileckim o Ince o Łukaszu Cieplińskim…?
Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego od lat dba o należytą edukację o różne formy upamiętniania wydarzeń, postaci historycznych. Jednym z elementów są biegi pamięci, tym razem zorganizowany w Markach.
1 października 2016 roku w Markach odbył się II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Organizatorami byli: Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Wołomin „Rajski Ptak”, ŚZŻ Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód, Burmistrz Miasta Marki.
W Biegu udział wzięło ponad 500 uczestników. Klasyfikacje poszczególnych kategorii:
– bieg uczniów SP klasy 1-3:
1. Beata Kazimierczak, 2.Michalina Zalewska, 3. Hubert Krajewski
– bieg uczniów SP klasy 4-6:
1. Tobiasz Gosk, 2. Igor Szczepaniak, 3. Jakub Mazur
– bieg uczniów gimnazjum:
1. Paweł Żmuda, 2. Łukasz Dziuba, 3. Rafał Ziaja
– bieg służb mundurowych:
1. Jarosław Kurek, 2. Tomasz Piankowski, 3. Adam Malewicz
– bieg Open Kobiet:
1. Patrycja Bereznowska, 2. Monika Grabarczyk, 3. Michalina Swatowska
– bieg Open Mężczyźni:
1. Grzegorz Chojnacki, 2. Kamil Borowski, 3. Piotr Serocki
W biegu służb mundurowych udział wziął starszy sierżant Ricky Haro, weteran amerykańskich sił powietrznych. Sam siebie tak określa. Był w Afganistanie, w Iraku. Jest specjalistą od survivalu. Szkolił amerykańskich pilotów, jak mają przetrwać w ekstremalnych warunkach po zestrzeleniu.
Całą imprezę uświetnił występ chóru Canto z Zespołu Szkół w Słupnie pod kierunkiem nauczycielek Pani Marzanny Getki i Pani Ewy Nowakowskiej.
Uczestnicy, jak i mieszkańcy mieli okazję zobaczyć Rosomaka, który pojawił się w Markach dzięki Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Zaprezentowano również uzbrojenie z Fabryki Broni z Radomia jak i Muzeum Historii i Tradycji Policji.
Tego dnia wręczono Odznaczenie Pamiątkowe – Medal „Za Zasługi dla ŚZŻAK”
– Pani Zofia Pilecka – Optułowicz,
– Pan Andrzej Pilecki.
Dyplomy uznania Okręgu oraz książki dla:
– Pani Natalii Barbary Kamińskiej ps. „Krystyna”,
– Pani Krystyny Potrzebowskiej ps. „Jaga” – Honorowej Prezes Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Wołominie.
Chórowi Canto z Zespołu Szkół w Słupnie.
Odznaczenia w imieniu Rodziny Witolda Pileckiego odebrali wnuczka Pani Dorota Optułowicz-McQuaid oraz Marek Ostrowski syn Eleonory Ostrowskiej kuzynki i łączniczki Witolda.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka okazałe puchary ze specjalną dedykacją.
Wyjątkowe medale ufundowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Kamizelki odblaskowe PGNiG TERMIKA a koszulki okolicznościowe Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Patronat Honorowy objęły dzieci Rotmistrza Pani Zofia Pilecka-Optułowicz oraz Andrzej Pilecki. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji składam na ręce Burmistrza Miasta Marek Pana Jacka Orycha oraz Radosława Deca, Daniela Kurka, Andrzeja Rostka, Radosława Bartosika.
Bogdan Grzenkowicz
główny organizator
Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego