II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

„Takie będą Rzeczypospolite, jak Ich młodzieży chowanie”

Potrzebne jest nam pielęgnowanie patriotyzmu, który trzeba zaszczepiać społeczeństwu od najmłodszych lat. Rodzina jest pierwszą szkołą patriotyzmu, to ona decyduje o trwaniu narodu, tradycji  i kultury. Na barkach Rodziców spoczywa odpowiedzialność nie tylko o swój skarb, ale i o kraj, na którym powinno im zależeć. W Rodzinie dziecko uczy się umiłowania swojej Ojczyzny. Wychowanie w duchu szacunku i umiłowania własnej Ojczyzny jest bardzo  ważnym zadaniem wychowawczym dla oświaty, szkoły, dla nauczycieli. Witold Pilecki, kim był i jaka jest tego Bohatera Narodowego biografia? Dlaczego mnie, dlaczego dziś w polskich szkołach nie uczą o Witoldzie Pileckim o Ince o Łukaszu Cieplińskim…?

Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego od lat dba o należytą edukację o różne formy upamiętniania wydarzeń, postaci  historycznych. Jednym z elementów są biegi pamięci, tym razem zorganizowany w Markach.

1 października 2016 roku w Markach odbył się II Bieg Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego. Organizatorami byli: Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Wołomin „Rajski Ptak”, ŚZŻ Armii Krajowej Okręg Warszawa Wschód, Burmistrz Miasta Marki.

W Biegu udział wzięło ponad 500 uczestników. Klasyfikacje poszczególnych kategorii:

– bieg uczniów SP klasy 1-3:  

1. Beata Kazimierczak, 2.Michalina Zalewska, 3. Hubert Krajewski

– bieg uczniów SP klasy 4-6: 

1. Tobiasz Gosk, 2. Igor Szczepaniak, 3. Jakub Mazur

– bieg uczniów gimnazjum:   

1. Paweł Żmuda,  2. Łukasz Dziuba, 3. Rafał Ziaja

– bieg służb mundurowych:  

1. Jarosław Kurek, 2. Tomasz Piankowski, 3. Adam Malewicz

– bieg Open Kobiet:

1. Patrycja Bereznowska, 2. Monika Grabarczyk, 3. Michalina Swatowska

– bieg Open Mężczyźni:

1. Grzegorz Chojnacki, 2. Kamil Borowski, 3. Piotr Serocki

W biegu służb mundurowych udział wziął starszy sierżant Ricky Haro, weteran amerykańskich sił powietrznych. Sam siebie tak określa. Był w Afganistanie, w Iraku. Jest specjalistą od survivalu. Szkolił amerykańskich pilotów, jak mają przetrwać w ekstremalnych warunkach po zestrzeleniu.

Całą imprezę uświetnił występ chóru Canto z Zespołu Szkół w Słupnie pod kierunkiem nauczycielek Pani Marzanny Getki i Pani Ewy Nowakowskiej.

Uczestnicy, jak i mieszkańcy mieli okazję zobaczyć Rosomaka, który pojawił się w Markach dzięki Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Zaprezentowano również uzbrojenie z Fabryki Broni z Radomia jak i Muzeum Historii i Tradycji Policji.

Tego dnia wręczono Odznaczenie Pamiątkowe – Medal „Za Zasługi dla ŚZŻAK”

– Pani Zofia Pilecka – Optułowicz,

– Pan Andrzej Pilecki.

Dyplomy uznania Okręgu oraz książki dla:

– Pani Natalii  Barbary Kamińskiej ps. „Krystyna”,

– Pani Krystyny Potrzebowskiej ps. „Jaga” – Honorowej Prezes Koła ŚZŻAK „Rajski Ptak” w Wołominie.

Chórowi Canto z Zespołu Szkół w Słupnie.

Odznaczenia w imieniu Rodziny Witolda Pileckiego odebrali wnuczka Pani Dorota Optułowicz-McQuaid oraz Marek Ostrowski syn Eleonory Ostrowskiej kuzynki i łączniczki Witolda.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Mariusza Błaszczaka okazałe puchary ze specjalną dedykacją.

Wyjątkowe medale ufundowała Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Kamizelki odblaskowe PGNiG TERMIKA a koszulki okolicznościowe Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.   Patronat Honorowy objęły dzieci Rotmistrza Pani Zofia Pilecka-Optułowicz oraz Andrzej Pilecki. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji składam na ręce Burmistrza Miasta Marek Pana Jacka Orycha oraz Radosława Deca, Daniela Kurka, Andrzeja Rostka, Radosława Bartosika.

Bogdan Grzenkowicz

główny organizator

Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego