Prof. Żaryn dla niezalezna.pl: Przy Konstytucji 3 Maja ówczesna elita polityczna się sprawdziła

Prof. Żaryn dla niezalezna.pl: Przy Konstytucji 3 Maja ówczesna elita polityczna się sprawdziła

Można powiedzieć, że i dziś – tak jak było to w poprzednich epokach – Konstytucja 3 Maja jest wyzwaniem dla tych, którzy chcą budować przestrzeń publiczną i odwoływać się do polskiej tradycji. Odczytujmy ile jest w niej żywych znaków również dla nas. Nie o literę tamtej Konstytucji dziś chodzi, ale o to, jakie wyzwania kierowały ludźmi do jej uchwalenia – mówi portalowi niezalezna.pl Jan Żaryn, historyk i senator PiS.

Co znaczy dziś dla nas Konstytucja 3 Maja? – Powstawała ona w warunkach bardzo specyficznych, dotyczących wyraźnego przełomu w naszych dziejach narodowych. Groziła nam całkowita utrata niepodległości. Groziła ze strony przede wszystkim carskiej Rosji i Królestwa Prus. Także taka groźba byłą wzmocniona naszą wewnętrzną indolencją i brakiem jasnej wizji jak się przygotować wewnętrznie i politycznie tworząc coraz bardziej obywatelskie społeczeństwo do tego zagrożenia zewnętrznego – mówi Jan Żaryn.

Bez wątpienia Konstytucja 3 Maja odpowiedziała na te wyzwania choć jak wiemy – nieskutecznie. – Dobrze jednak ówczesna elita polityczna rozszyfrowała potrzeby Polaków. Konstytucja 3 Maja łączyła wszystkie wątki pozytywnie bez wątpienia w tradycji polskiego parlamentaryzmu silnie obecne z rozszyfrowaniem współczesnych trendów i myśli – ja byśmy to nazwali współczesnym językiem- politologicznej. W tym zakresie polska elita się wówczas sprawdziła.Twórcy Konstytucji 3 Maja, a przede wszystkim sam dokument został przez następne pokolenia doceniony. To długie trwanie budowy świątyni Opatrzności Bożej jako votum jakie miało być dziękczynieniem za nadzieję ratowania i uratowanie Ojczyzny – jest dziś realizowane, co ma wymiar w kontynuowaniu podjętych zobowiązaniach przez naród w XVIII w. – podkreśla historyk.

Na czym polegała symboliczna siła Konstytucji? – Siła Konstytucji 3 Maja tkwi w tym przywiązaniu kolejnych pokoleń do odwoływania się do niej jako dokumentu dziejowego, węzłowego, w którym się społeczeństwo obywatelskie sprawdziło. Mam na myśli 100-lecie Konstytucji 3 Maja w 1891 roku, kiedy była pierwsza tak wielka manifestacja młodego pokolenia związanego wówczas z Ligą Polską, Janem Ludwikiem Popławskim i młodym Romanem Dmowskim i Zygmuntem Balickim, którzy organizują wielką manifestację przy Ogrodzie Botanicznym, gdzie znajdował się kamień węgielny pod budowę świątyni Opatrzności Bożej. Tam manifestowali przywiązanie do dzieła Konstytucji 3 Maja, pokazując, że są następcami tego dzieła, aby zrozumieć znaki czasy i jak skutecznie działać aby Polska stała się Niepodległa mówi senator PiS.

– Ważne były też obchody 3 maja w okresie II Rzeczpospolitej i do naszych dni, gdy od 1923 r.świętujemy 3 maja obchody Konstytucji i Święto Matki Bożej Królowej Polski. To połączenie świąt państwowego z kościelnym było zrozumieniem wyjątkowych związków między państwem, a Kościołem, narodem i katolicyzmem. Wzmocnieni tym drugim świętem mieliśmy prawo się odwoływać do 3 maja także w czasie PRL, gdy dawano świadectwo, że nie godzimy się na to jak zostaliśmy po wojnie potraktowani, w sposób przedmiotowy – dodaje.

Jak dziś możemy odczytać dziedzictwo 3 maja? – Po zakończeniu II wojny świętowano 3 maja od słynnej manifestacji studentów w Krakowie w 1946 r. i pamiętano o tym dniu aż po lata 80. Można powiedzieć, że i dziś – tak jak było to w poprzednich epokach – Konstytucja 3 Maja jest wyzwaniem dla tych, którzy chcą budować przestrzeń publiczną i odwoływać się do polskiej tradycji.Odczytujmy ile jest w Konstytucji 3 Maja żywych znaków również dla nas. Nie o literą tamtej Konstytucji dziś chodzi, ale o to jakie wyzwania kierowały ludźmi do jej uchwalenia – podkreśla Żaryn.

Źródło: http://niezalezna.pl/79820-prof-zaryn-dla-niezaleznapl-przy-konstytucji-3-maja-owczesna-elita-polityczna-sie-sprawdzila